HFUG-2020AN
The HFUG2020AN Ultrafiltration membrane, thanks to the processing technique adopted by Toray which allows to develop particularly thin and particularly strong hollow fibers, has a surface area of 90 m2 ensuring a high production of permeate. Toray ultrafiltration membranes are made of PVDF which provides high strength and guarantees maximum resistance to pH variations and to oxidizing agents
Show more- More
- Description
- Download
- Lead Time
- Packaging
- Contacts
| Marchio | Toray |
| Product type: | Ultrafiltration |
| Model | |
| Filtration mode | Pressurized |
| Short description | Ultrafiltration module |
| Area | 90m2 |
| Price: | - |
| Availability | - |
The HFUG2020AN Ultrafiltration membrane, thanks to the processing technique adopted by Toray which allows to develop particularly thin and particularly strong hollow fibers, has a surface area of 90 m2 ensuring a high production of permeate. Toray ultrafiltration membranes are made of PVDF which provides high strength and guarantees maximum resistance to pH variations and to oxidizing agents
Since 2006 Everblue is official distributor of Toray’s reverse osmosis, ultrafiltration and nanofiltration membranes (Toray RO e CSM). Toray produces RO (reverse osmosis), UF (ultrafiltration), NF (nanofiltration) and MBR (Membrane-Bio-Reactor) modules and has been for tens of years one of the leading companies for the production of membranes in the water treatment field. The company’s headquarters are base in Japan and it is one of the most importat companies in the world with over 16 bilion dollars annual revenue from different strategic sectors (electronic, textile and carbon fiber).
Available in stock
| Packaging | Pallet |
| Width (x) | 228 cm |
| Heigth (y) | 40 cm |
| Depth (z) | 35 cm |
| Weight | 70 Kg |
