PROBLUE NF4040 085 XLE R55
PROBLUE NF - Nanofiltration membrane + housing
ProBlue are encapsulated membranes with PVC pressure vessel; NF Problue are ideal to desalination low salinity brackish water and ideal to produce drinking water. The membrane inside the Problue NF is nanofiltration (NF). Nanofiltration is mainly applied in drinking water purification process steps, such as water softening, decolouring and micro pollutant removal. Features : costumized, flexible and modular.
Show more- More
- Description
- Download
- Lead Time
- Packaging
- Contacts
| Product type: | PROBLUE NF - Nanofiltration membrane + housing |
| Diameter | 4" |
| Length | 40" |
| Area | 85 ft² bar |
| Flow | 3000 gpd (11,4 m3/d) bar |
| Rejection | 45-55% °C |
ProBlue are encapsulated membranes with PVC pressure vessel; NF Problue are ideal to desalination low salinity brackish water and ideal to produce drinking water. The membrane inside the Problue NF is nanofiltration (NF). Nanofiltration is mainly applied in drinking water purification process steps, such as water softening, decolouring and micro pollutant removal. Features : costumized, flexible and modular.
Everblue offers its own line of membrane elements for water treatment, in particular for RO reverse osmosis (ROBLUE) and for nanofiltration (NANOBLUE). These two categories differ from each other because of the filtration degree, which depends on the size of the membrane’s pores and the physico-chemical characteristics of the fluid that we have to treat. The membranes produced by Everblue are ideal for the purification of any type of water and satisfy a wide range of applications: self-service machines for distilled and drinking water, car washing systems and recycling of the relative water, drinking water, water for industrial processes , for the recovery of waste water treatment, for desalination, for agriculture and for the pharmaceutical sector. Furthermore, thanks to the experience gained over the years, Everblue has developed an integrated vessel and membrane system (PROBLUE) for medium / small installations and flow rates.
Delivery: two weeks after receipt of order
| Packaging | Box |
| Width (x) | 16 cm |
| Heigth (y) | 118 cm |
| Depth (z) | 16 cm |
| Weight | 18 Kg |
