PROBLUE RO TW4021 045 XLE HF
PROBLUE RO - Reverse Osmosis membrane + housing
ProBlue are encapsulated membranes with PVC pressure vessel. RO Problue are ideal to desalination low salinity brackish water and ideal to produce industrial water and drinking water. The membrane inside the Problue RO is low energy (low energy). Features : costumized, flexible and modular.
- More
- Description
- Download
- Lead Time
- Packaging
- Contacts
| Product type: | PROBLUE RO - Reverse Osmosis membrane + housing |
| Diameter | 4" |
| Length | 21" |
| Area | 45 ft² bar |
| Flow | 1600 gpd (6,06 m3/d) bar |
| Rejection | 98,5% (nominale) 97,5% (minimo) °C |
ProBlue are encapsulated membranes with PVC pressure vessel. RO Problue are ideal to desalination low salinity brackish water and ideal to produce industrial water and drinking water. The membrane inside the Problue RO is low energy (low energy). Features : costumized, flexible and modular.
Everblue offers its own line of membrane elements for water treatment, in particular for RO reverse osmosis (ROBLUE) and for nanofiltration (NANOBLUE). These two categories differ from each other because of the filtration degree, which depends on the size of the membrane’s pores and the physico-chemical characteristics of the fluid that we have to treat. The membranes produced by Everblue are ideal for the purification of any type of water and satisfy a wide range of applications: self-service machines for distilled and drinking water, car washing systems and recycling of the relative water, drinking water, water for industrial processes , for the recovery of waste water treatment, for desalination, for agriculture and for the pharmaceutical sector. Furthermore, thanks to the experience gained over the years, Everblue has developed an integrated vessel and membrane system (PROBLUE) for medium / small installations and flow rates.
Delivery: two weeks after receipt of order
| Packaging | Box |
| Width (x) | 16 cm |
| Heigth (y) | 118 cm |
| Depth (z) | 16 cm |
| Weight | 16 Kg |
