FILBLACK FBK2000A
Industrial self cleaning filters
FilBlack FBK2000A self cleaning filter made of stailness steel AISI 316L is suitable to satisfy a wide range of requirements (flow rate from 10 m3/h to 300 m3/h) thanks to the different sizes in which it is made (DN50, DN80, DN100, DN125, DN150 e DN200) a wide range of filtration degrees available (from 25 micron to 800 micron) and the possibility of vertical or horizontal installation.
Show more- More
- Description
- Download
- Lead Time
- Packaging
- Casehistory
- Contacts
| Product type: | Industrial self cleaning filters |
| Material: | AISI 316 L |
| Connection IN/OUT | DN 100 FLANGE EN1092 - DN 125 FLANGE EN1092 - DN 150 FLANGE EN1092 - DN 200 FLANGE EN1092 - DN 50 FLANGE EN1092 - DN 80 FLANGE EN1092 |
| Micron:: | 25 µm - 50 µm - 80 µm - 125 µm - 200 µm - 300 µm - 500 µm - 800 µm |
| Continuous flow: | Yes |
| Efficiency: | 90.00 % |
| Eff. on non compressible particles: | High |
| Eff. on compressible particles: | Medium |
| Efficiency on light particles: | Medium |
| Max particles size at inlet: (mm) | 3 |
| Max total suspended solids: (mg/l) | 20 mg/l (25µm) - 50 mg/l (50-80µm) - 100 mg/l (125-200-300-500-800µm) |
| Turbidity non compressible part.: (NTU) | 10 |
| Applications: | Prefiltration for water treatment plants, Process water, Evaporative cooling towers, Heat exchangers, Irrigation, Aquaculture, Protection of spray nozzles, Prefiltration for ultrafiltration (UF) plants, Prefiltration for reverse osmosis (RO) plants, Water |
FilBlack FBK2000A self cleaning filter made of stailness steel AISI 316L is suitable to satisfy a wide range of requirements (flow rate from 10 m3/h to 300 m3/h) thanks to the different sizes in which it is made (DN50, DN80, DN100, DN125, DN150 e DN200) a wide range of filtration degrees available (from 25 micron to 800 micron) and the possibility of vertical or horizontal installation.
Everblue self-cleaning filters filter the water and allow an easy and repetive cleaning of the filtering element. Everblue's range of self-cleaning filters included automatic self-cleaning filters offer a cleaning systems with sucking nozzles and backwashable self cleaning filters, automatic and manual. These cleaning types is studied for any kind of application and guarantee high efficiency even in critical situations. Many kinds of filtration available and many dimension of self-cleaning filters allow us to satisfy any flow rate and filtration needed. Different types of material (stainless steel AISI 316, fiberglass FRP, and different type of plastic materials such as polypropilene and polyamide) used to manufacture our Filblue filters, allow you to use them to filter sea, brackish, fresh and waste waters.
Delivery: two weeks after receipt of order
| Packaging | Pallet |
| Width (x) | 155 cm |
| Heigth (y) | 62 cm |
| Depth (z) | 50 cm |
| Weight | 70 Kg |
|
|
|
|
|
|
|
|




